27 travnja, 2024 7:42 am

Dva glazbena žanra koje Keith Richards najviše mrzi

Keith Richards nesumnjivo je osebujna ličnost u glazbenom svijetu. Nerijetko njegove opaske znaju mnoge izbaciti iz cipela. No , on je takav i promjene nema. Nedavno je Jordan Potter iz magazina FAR OUT prenio njegova otvorena razmišljanja o glazbenim žanrovima, te što on preferira a što smatra potpunim smećem.

Piše: Darko Brlečić

 Kako su 1960-e prolazile, svijet je žalio za mogućnošću desetljeća bez Beatlesa. U međuvremenu, The Rolling Stones su raširili svoja krila kao najveći rock bend na svijetu, izbacivši nekoliko lopti iz parka sa Sticky Fingersima i osobnim favoritom Keitha Richardsa, Exile on Main St.

Sredinom 1960-ih, Stonesi su postupno migrirali od svog početnog zvuka ukorijenjenog u klasičnu rhythm and blues glazbu. Iako su počeli prihvaćati više pop-orijentirani zvuk, na veliku frustraciju prvotnog vođe benda Briana Jonesa, Rolling Stonesi nikada nisu u potpunosti izgubili dodir sa svojim korijenima. Najvažnije je da je Richards zadržao stil prepun tradicionalnih blues riffova i ukrasa koji podsjećaju na Chucka Berryja. Nije tajna da okusi imaju tendenciju stagnirati na nekoj loše definiranoj točki u srednjoj odrasloj dobi; mnogi žestoki međugeneracijski razgovori za večerom mogu to potvrditi. Čini se da su za Richardsa i mnoge umjetnike njegove generacije osamdesete godine predstavljale prijelomni trenutak. Album The Stonesa iz 1978., Some Girls, odražava naklonost benda prema suvremenoj disko glazbi, ali sljedeća sklonost hip-hopu temeljenom na uzorcima bila je korak predaleko za Richardsa. “Ne volim baš slušati ljude kako viču na mene i govore mi da je to glazba, poznata i kao rap,” rekao je Keith za The Telegraph 2023. “Mogu dobiti dosta toga bez da izađem iz kuće.”

Tijekom svoje karijere, Richards je otkrio strast prema jazzu i klasičnoj glazbi, ali prezirno gleda na modernu pop glazbu, posebno kada uključuje rap – ili “vikanje”, kako to on opisuje.

Richards je također raspravljao o hip-hop glazbi u razgovoru za New York Daily News 2015. godine. Tvrdio je da je “rep učinio impresivno jer je pokazao da postoji toliko mnogo gluhih ljudi. Sve što im treba je bubanj i netko viče preko toga, i oni su sretni. Postoji ogromno tržište za ljude koji ne mogu razlikovati jednu notu od druge.” U nastavku razgovora za The Telegraph, gitarist je rekao da se “želi početi žaliti na pop glazbu”, ali je svejedno iznio svoje mišljenje. “Uvijek je bilo smeće”, ustvrdio je. “Mislim, to je bit svega. Čine ga što je moguće jeftinijim i lakšim, stoga uvijek zvuči isto; u njemu ima vrlo malo osjećaja.” Richards je također požalio da se, osim “vike”, moderna glazba previše oslanja na sintetizirane elemente. “Volim čuti glazbu ljudi koji sviraju instrumente”, dodao je Richards, ciljajući na elektroničku glazbu. “Odnosno, ne volim čuti plastičnu sintetiziranu Muzak, kako se to nekada zvalo, ono što čujete u dizalima, što je sada standard.”

https://faroutmagazine.co.uk/two-music-genres-keith-richards-hates/

Komentari

comments

O Darko Brlečić

Pročitaj i ovo

Otkazi u globalnoj tehnološkoj industriji

Je li brzi rast tehnološke industrije došao po cijenu njezine radne snage? Suprotno općoj percepciji, …