19 ožujka, 2024 8:53 am

Završilo je 15. izdanje Advanced Technology Daysa

  1. Advanced Technology Days powered by Microsoft donio 67 predavanja u režiji 65 domaćih i stranih IT stručnjaka

 15. izdanje Advanced Technology Daysa powered by Microsoft, koje je u zagrebačkom Plaza Event Centru okupilo više od 600 domaćih IT stručnjaka. Tijekom dva dana mogli su birati između predavanja koja su se paralelno održavala u pet dvorana, a u srijedu navečer na ATD partyju s organizatorom, predstavnicima hrvatske IT zajednice, su proslavili 15. izdanje konferencije i uživali u druženju tijekom prvog ATD IT pub kviza.

Program drugog konferencijskog dana donio je 30 predavanja i panel na kojem je Ivan Voras, jedan od autora i voditelja najpopularnijeg domaćeg business podcasta Surove strasti, porazgovarao o sigurnosti s dvojicom domaćih stručnjaka, Alenom Delićem iz Diverta i Markom Rakarom (MRAK services). Obzirom da se ATD bavi naprednim temama, predavači su na praktičnim primjerima predstavili širok spektar tehnologija, a govorilo se i o brojnim temama u fokusu domaće IT zajednice, od kreiranja mobilnih i web rješenja, umjetne inteligencije, kontejnera i DevOpsa do AI-a, hibridnog oblaka i poslovnih IT rješenja. Sveukupno je na konferenciji održano čak 67 predavanja u izvedbi 65 stranih i domaćih predavača, među kojima je niz predavača mlade generacije koji su se ove godine prvi puta našli na ATD pozornici, što govori u prilog tome da hrvatska IT zajednica raste, razvija se i „stvara“ novu generaciju stručnjaka pa ne čude brojni međunarodni uspjesi domaćih IT tvrtki.

Na panel diskusiji Voras je uz pomoć Delića i Rakara istražio kako stoje stvari u javnom i privatnom sektoru u Hrvatskoj kada je riječ o sigurnosti. Temu su otvorili light diskusijom o primjenjivosti GDPR odredbe u Hrvatskoj. Rakar smatra da je u GDPR u ovom obliku neprimjenjiv, odnosno ne može se potpuno implementirati jer ima niz praktičnih problema, odnosno „smislili su ga odvjetnici i birokrati i dali informatičarima da implementiraju“. Delić se složio, no istaknuo i da se upravo IT struka treba najviše truditi štititi privatnost jer bi je, zbog prirode posla, trebala i najviše cijeniti i razumjeti. Dodao je i da ljudi sigurnosnu higijenu vuku iz paranoje, odnosno što je više straha, više je i sigurnosnih protokola koje pojedinac poštuje i primjenjuje. Rakar je dodao da je osobna sigurnost, uključujući i sigurnost na internetu, u 99% slučajeva pitanje procedure, odnosno poštivanja nekog protokola postupanja. Panelisti su komentirali i stanje sigurnosti u hrvatskim javnim institucijama. Rakar ju je ocijenio jedva prolaznom dvojkom jer je sustav izuzetno decentraliziran te naglasio kako po njegovom mišljenju na državnoj razini treba postojati CTO, odnosno da bi IT trebao biti izdvojena vertikala. U privatnom sektoru situacija je nešto bolja, pogotovo u većim sustavima. Rakar je istaknuo pozitivan primjer financijskih institucija i telekoma kod kojih sigurnost čini značajan dio poslovanja pa imaju sigurnost visoke razine, dok je kod malih i srednjih tvrtki situacija ovisna o potrebama. Privatni sektor je u prednosti zbog mogućnosti brzog i lakšeg donošenja odluka i rješavanja sigurnosnog problema. Delić je istaknuo i koliko je bitna edukacija na području sigurnosti te poentirao da po nekim statistikama IT-evci oko 40% vremena provode baveći se sigurnosnim pitanjima. Zaključili su da svatko od nas mora biti svjestan podataka i informacija kojima raspolaže te ih u skladu s njihovom vrijednošću i adekvatno osigurati.

Konferencija je nastavila i lani uspostavljenu tradiciju humanitarne akcije te prikupljala sredstva za Mali zmaj – društva za poboljšanje kvalitete života siromašne i nezbrinute djece. Donacijama sudionika Advanced Technology Daysa društvo će nabaviti ogrjevno drvo za zimu za svoje male korisnike.

ATD su kratkim obraćanjem i zahvalom tradicionalno zatvorili predstavnici organizatora Domagoj Pavlešić i Tomislav Tipurić te zakazali iduće IT druženje u prosincu 2020.

Komentari

comments

O Andrija Jovićević

Glavni i odgovorni za ovaj sajt. Radi s puno ljubavlji i entuzijazma

Pročitaj i ovo

Otkazi u globalnoj tehnološkoj industriji

Je li brzi rast tehnološke industrije došao po cijenu njezine radne snage? Suprotno općoj percepciji, …