19 ožujka, 2024 10:37 am

Predstavljen Kirin 980, prvi komercijalni čip proizveden 7 nm tehnologijom

 Uredio: Andrija Jovićević

 Na ovogodišnjem predavanju na IFA konferenciji naslovljenom „Ultimativna snaga mobilne umjetne inteligencije“, Richard Yu, CEO Huawei Consumer Business Grupe, predstavio je Kirin 980, SoC koji će donijeti pravu evoluciju u svijet mobilnih tehnologija umjetne inteligencije. Kao prvi svjetski SoC proizveden TSMC-ovim 7 nm procesom, Kirin 980 kombinira najbolje performanse, efikasnost, povezivost te snagu umjetne inteligencije.

Najnovija TSMC-ova 7 nm tehnologija omogućava Kirinu 980 da u 1 cm² upakira 6,9 milijardi tranzistora što je povećanje od 1,6 puta u odnosu na prošlu generaciju. Ukoliko usporedimo novu 7 nm tehnologiju s 10 nm procesom, dobivamo pojačanje performansi od 20 % i povećanje efikasnosti od 40 %.

Kirin 980 također je i prvi SoC koji ima ugrađene Cortex-A76 jezgre koje su 75 posto snažnije te 58 posto efikasnije od prošle generacije. Kirin CPU sistem koristi inteligentni Flex-scheduling mehanizam koji pruža arhitekturu energetske efikasnosti na tri različite razine koja se sastoji od dvije super velike jezgre bazirane na Cortex-A76, dvije velike jezgre bazirane na Cortex-A76 i četiri manje koje se baziraju na Cortex-A55. Ovo rješenje tako omogućuje dodjeljivanje visoko zahtjevnih zadataka jezgrama koje omogućuju visoke performanse, dok se visoko efikasne jezgre brinu o obavljanju svakodnevnih, lakših zadataka što garantira bolje rezultate kada je u pitanju potrošnja energije. Kako Kirin 980 ima viši radni takt, aplikacije će se otvarati brže, multitasking će biti ugodniji, a generalno korištenje uređaja bit će mnogo lakše.

Zadnjih godina grafika u mobilnim igrama postaje sve sofisticiranija, a Huawei je u Kirin 980 odlučio integrirati Mali-G76 grafički procesor koji garantira najbolje gaming iskustvo. Mali-G76 svoju će premijeru tako imati u Kirinu 980, a snaga procesuiranja mu je 46 posto bolja od prošle generacije dok je potrošnja energije poboljšana za čak 178 posto. Ovaj grafički procesor također sadrži inovativnu tehnologiju koja povećava radni takt, a koristi AI kako bi identificirala zadatke za koje je procesoru potrebno više snage te tim zadacima dodijelila više resursa, a na kraju sve kako bi se osiguralo optimalne performanse.

Posljednji Kirin SoC prezentira novu eru umjetne inteligencije na uređajima. Dvostruki NPU na Kirinu 980 poboljšava AI iskustvo na uređajima s većom procesorskom snagom i inteligencijom. Sinergija između dvostrukog NPU-a rezultira s inovativnim mogućnostima kao što je prepoznavanje fotografija – Kirin 980 može prepoznati čak 4600 fotografija u minuti što je poboljšanje od 120 posto naspram Kirina 970 pokazujući na taj način kako je Huawei tržišni lider kada je u pitanju implementacija AI-ja na uređaje. Također, Kirin 980 osigurava i podršku za AI framework poput Caffeea, Tensorflowa i Tensorflow Litea, a omogućeni su i alati koji pojednostavljuju probleme s kojima se AI inženjeri susreću, te je na taj način olakšan put developerima za korištenje naprednih mogućnosti koje omogućuju dva NPU-a.

U potrazi za najboljim iskustvom fotografiranja, Huawei je u ovaj SoC uspješno integrirao četvrtu generaciju ISP-a (Image Signal Processora). Osim povećanja količine podataka koju procesor može obraditi od 46 posto, novi ISP omogućuje i bolju podršku za konfiguracije koje sadrže više od jedne kamere, a tu je i nova HDR tehnologija koja brine o kontrastu istaknutih objekata na pojedinim dijelovima fotografije. Tu je i inovativno rješenje koje rješava šum na fotografijama te ga korištenjem ovog modula u SoC-u uspješno uklanja što rezultira boljom kvalitetom fotografija u uvjetima slabije osvijetljenosti. ISP omogućuje i praćenje pokreta. Kada korisnik pokušava fotografirati osobu koja se kreće ISP je u stanju prepoznati subjekt s preciznošću od 97,4 posto, rješavajući na taj način i one situacije s kojima su u prošlosti kamere imale problema.

Porast značaja videa na društvenim mrežama donio je i veću potražnju za mogućnostima u ovom segmentu, a Kirin 980 stavlja naglasak na novu i poboljšanu mogućnost snimanja videa s 33 posto manjim odlaganjem.

Kako bi omogućili najbolju povezivost korisnicima uređaja pogonjenim Kirinom 980, Huawei je po prvi put integrirao modem koji ima podršku za LTE Cat.21 s najvećim download brzinama od 1,4 Gbps. Kirin 980 podržava i istovremeno korištenje više mreža (carrier aggregation) tako da korisnici i dalje mogu uživati u visokim internetskim brzinama bez obzira na svoju lokaciju.

Na IFA 2018 konferenciji Huawei je također predstavio i dvije nove varijante uređaja iz svoje P20 serije, riječ je o novim bojama Morpho Aurora i Pearl White, a na taj se način raspon boja proširio na četiri inačice. Inspiraciju za ove dvije nove nijanse Huawei je pronašao u prirodi. Morpho Aurora svoj je motiv pronašla u Morphodius leptiru dok Pearl White nijansa zrači istom elegancijom kojom se prelijevaju boje sedefa. Nove varijante boja dostupne su kod službenih Huawei distributera. Više detalja dostupno je na službenoj web stranici.

Izvor: Huawei


Sljedeća generacija umjetne inteligencije je blizu. Više informacija o novom Kirinu 980 i novoj Mate seriji koja će koristiti ovaj čip bit će dostupno prilikom službenog predstavljanja u listopadu. *

Komentari

comments

O Andrija Jovićević

Glavni i odgovorni za ovaj sajt. Radi s puno ljubavlji i entuzijazma

Pročitaj i ovo

Otkazi u globalnoj tehnološkoj industriji

Je li brzi rast tehnološke industrije došao po cijenu njezine radne snage? Suprotno općoj percepciji, …