29 travnja, 2024 11:27 am

Obvezno licenciranje softwarea bit će dopušteno u Ruskoj Federaciji

Vlasti pripremaju izmjene i dopune za obvezno licenciranje stranog intelektualnog vlasništva, ali samo za neke slučajeve. Govorimo o stvaranju zasebnog popisa, koji bi teoretski mogao uključivati ​​robu, programe, filmove, glazbu i tako dalje, saznaje Izvestija. Mogu se koristiti bez odobrenja nositelja autorskih prava, ali uz plaćanje licence njemu. Mintsifra je primijetio da se prilagodbe odnose samo na strani softver.

Pišu: Evgenija Pertseva, Valery Kodachigov

Prilagodio: Darko Brlečić

Popis dopuštenih

U Ruskoj Federaciji može se pojaviti popis dobara i predmeta intelektualnog vlasništva koje domaće tvrtke mogu koristiti bez suglasnosti nositelja autorskih prava, ali uz plaćanje naknade. To će biti moguće samo u nekim slučajevima, koje će odrediti nadležna tijela. Resori će imati pravo formirati takav popis, za što će se izvršiti potrebne izmjene i dopune uredbe.

Ministarstvo digitalnog razvoja i drugi odjeli već “razrađuju sveobuhvatni model za izmjene postojećeg zakonodavstva, koji predviđa mogućnost da Vlada delegira federalnim izvršnim tijelima ovlast za formiranje popisa dobara i predmeta intelektualnog vlasništva, uključujući softver koji se može koristiti pod određenim uvjetima bez pristanka nositelja autorskih prava uz isplatu odgovarajuće naknade njima. Stoji to u dopisu Ministarstva digitalnog razvoja koji je zaprimila Javna potrošačka inicijativa (PII). Dokument od 19. svibnja potpisao je Dmitrij Nikitin, direktor Odjela za razvoj IT industrije. “Izvestija” se upoznala s njim.

Mintsifra je za Izvestiju precizirala da je riječ samo o izmjenama propisa koji se odnose na softver. Sada se prijedlozi takvih izmjena propisa usuglašavaju s resorima, dodaju iz ministarstva.

– Svrha izmjena je omogućiti privremeno korištenje inozemnog softvera bez kojeg tvrtka ne može te postupni prelazak na domaće proizvode. Istodobno ne poticati piratstvo i usmjeravati sredstva od korištenja stranog softvera za razvoj ruskih proizvoda — objasnili su u ministarstvu.

U industriji i nadležnim državnim tijelima postoji konsenzus da medijska industrija radi stabilno, da nema preduvjeta za ograničavanje zaštite isključivih prava stranih nositelja autorskih prava na kinematografiju, glazbu ili knjige, generalni direktor Udruge Internet Video , rekao je član stručnog vijeća Fonda za kino Aleksej za Izvestija Byrdin.

Izvestija je poslala zahtjev Ministarstvu industrije i trgovine i Ministarstvu kulture.

Ruske će tvrtke dobiti pravo korištenja intelektualnog vlasništva bez suglasnosti nositelja autorskih prava, ali uz plaćanje naknade njima. Teoretski, softver, glazba, kino, knjige, izumi, zaštitni znakovi, uslužni znakovi i više mogu potpasti pod ovo pravilo ”, objasnio je za Izvestiju Oleg Pavlov, voditelj OPI-ja.

Zbog sankcija su se ruski potrošači i tvrtke suočili s brojnim poteškoćama: smanjen je repertoar kina, servisi za streaming i tako dalje, podsjetio je Oleg Pavlov. A predviđene promjene će minimizirati štetu od sankcija, siguran je. Istodobno, plaćeno korištenje stranog intelektualnog vlasništva pomoći će u očuvanju legalnog tržišta i zaštiti interesa domaćih nositelja autorskih prava, istaknuo je stručnjak.

Najbolji mogući

Slična shema sada postoji samo u Bjelorusiji, a tamo je usvojena prije manje od godinu dana, pa se može smatrati jedinstvenom, rekao je Sergey Zuykov, patentni odvjetnik, izvršni partner Zuykov and Partners.

— O takvoj inicijativi raspravljalo se nekoliko puta, ima mnogo protivnika — proizvođači softvera kažu da mogu zamijeniti strani softver, filmski distributeri su protiv takve inicijative, ne daje tvrtki ekskluzivna prava i tako dalje. Ali za potrošače je to svakako dobro, rekao je.

Međunarodni ugovori, u skladu s kojima je rusko zakonodavstvo usklađeno u pogledu licenciranja i pružanja pravne zaštite rezultatima intelektualne djelatnosti, predviđaju obvezno licenciranje, rekao je za Izvestiya Jurij Fedjukin, izvršni partner odvjetničke tvrtke Enterprise Legal Solutions.

“Ali u iznimnim slučajevima, na primjer, ako govorimo o monopolu, rizicima da nositelj prava zlouporabi svoj položaj i tako dalje, onda je ograničenje njegovih legitimnih interesa moguće na sudu”, istaknuo je. “Ali sada, kada su prekogranični transferi ograničeni i kada su na snazi ​​sankcije, neće biti lako povući sredstva s posebnih računa, čak i ako se to želi.

Iako, zapravo, ne postoje alternativni načini koji bi uzeli u obzir interese nositelja autorskih prava, primijetio je stručnjak. Dodao je kako bi jedina opcija mogla biti korištenje rezultata intelektualne djelatnosti bez ikakve licence – drugim riječima piratstvo.

Država je svjesna rizika povezanih s radom softvera na objektima kritične infrastrukture, ne može se zamijeniti odjednom – prisilno licenciranje je primjereno do određene točke, kaže Valentin Makarov, predsjednik udruge Russoft. Ali stalna uporaba takvog softvera ne dopušta ruskim programerima da se razvijaju i ne dopušta im implementaciju svojih proizvoda, primijetio je.

Strani dobavljači su prekršili ugovorne obveze, imamo pravo primijeniti sličan odgovor. Nema potrebe da kršite naša prava, mi nećemo kršiti vaša, — rekao je stručnjak.

Prema riječima Valentina Makarova, nositeljima autorskih prava iz neprijateljskih zemalja neće se odmah isplatiti tantijeme. Prekršili su svoje obveze iz ugovora, zbog čega su prisiljeni tražiti zamjenu i podržavati postojeća rješenja, istaknuo je.

Komentari

comments

O Darko Brlečić

Pročitaj i ovo

Japanska vlada raspravljat će o pravnom nadzoru umjetne inteligencije

  Japanska vlada raspravljat će o pravnom nadzoru umjetne inteligencije: ograničavanje širenja lažnih informacija, propuštanje …