Uredio: Andrija Jovićević
Jedan od tržišnih lidera u implementaciji tehnologije umjetne inteligencije u pametnim telefonima je Huawei, u kojem vjeruju da bi u narednih sedam godina vrijednost globalne digitalne ekonomije trebala skočiti za 10 bilijuna dolara. Kako bi odgovorili na taj trend, Huawei u posljednjih nekoliko godina intenzivno ulaže u istraživanje i razvoj. Samo u 2017. godini, uložili su 13,8 milijardi dolara i svrstali se među globalne lidere po ulaganjima u inovacije.
Do 2025. godine AI tržište dosegnut će 89 milijardi dolara i povećati se 12 puta u odnosu na očekivanih 7,35 milijardi dolara ove godine. Najveći dio prihoda od AI-ja dolazi od aplikacija na pametnim telefonima, na kojima je primjena umjetne inteligencije već na razini svakodnevne upotrebe. Prema nekim procjenama, kroz dvije godine gotovo 80 posto pametnih telefona imat će opcije pogonjene umjetnom inteligencijom.
O ovim i drugim trendovima AI tehnologija, bilo je riječi na nedavno održanom Huawei AI Summitu, u sklopu kojeg je u Zagrebačkom inovacijskom centru, svoja razmišljanja o ovim tehnologijama predstavio i profesor Fakulteta elektrotehnike i računarstva Jan Šnajder.
Primjena umjetne inteligencije na različitim funkcionalnostima pametnih telefona vrlo su raznolike, no među najzanimljivijim i korisnicima najvidljivijim je napredak postignut na području mobilne fotografije. Prema procjenama prihoda od umjetne inteligencije u periodu od 2016. do 2025. godine na prvom mjestu s procijenjenim prihodima od 8,097 milijardi dolara je prepoznavanje scena, klasifikacija i označavanje. Preko 2,23 milijarde je aktivnih korisnika Facebooka u svijetu, dnevno je 1,15 milijardi aktivnih korisnika na Facebooku putem mobitela. Instagram je premašio brojku od milijardu aktivnih korisnika mjesečno. Za komunikaciju na društvenim mrežama odlična fotografija je ključna.
Huawei je još 2015. godine započeo suradnju s premium brandom fotografske opreme Leica. Godinu dana kasnije iz te je suradnje nastao model Huawei P9, prvi pametni telefon opremljen kamerom s dvostrukom lećom. Na sljedećem modelu, Huawei P10, unaprijeđene su dvije stražnje kamere, da bi na novom P20 Pro pametnom telefonu bila predstavljena kamera pametnog telefona s trostrukom Leica lećom i najvećim brojem piksela na nekom pametnom telefonu ikada. Trostruka leća korisnicima je omogućila da sa svojim pametnim telefonom snimaju fotografije nalik profesionalnim fotografijama snimljenima DSLR fotoaparatima s različitim ručnim postavkama i promjenjivim objektivima, a moguće je i 3x optičko zumiranje bez gubitka kvalitete i bez mijenjanja objektiva. No, osim najboljih specifikacija na tržištu, kamere novih Huaweijevih modela sadrže različite opcije omogućene umjetnom inteligencijom koje unaprjeđuju korisničko iskustvo i poboljšavaju kvalitetu fotografija, bez puno predznanja.
Umjetna inteligencija u kameri novog modela Huawei P20 Pro prepoznaje 19 različitih scena, označava svaku od njih jasnom porukom, te postavke kamere prilagođava okolišu, maksimizirajući kvalitetu fotografije. Kada kamera detektira lice, automatski se aktivira portretni način rada sa zamagljenom pozadinom te razinom ujednačavanja tona kože prethodno odabranom od strane korisnika. Rezultat su portreti usporedivi s profesionalnima.