19 ožujka, 2024 3:45 am

Satelitska televizija

Autor: Darko Brlečić

Povijest Satelitske televizije je odavno poznata, barem onima koji ne prežu od širenja vlastitih horizonata. Satelitska televizija od svog postanka  nudila je prezentaciju iznimnih događaja. Jedan od takvih se desio davnog  25. lipnja 1967. Naime, Eurovizijski program – Naš svijet- bio je prva međunarodna televizijska produkcija uživo, a emitirao se dva sata, diljem svijeta, u vremenu između 21 i 23 sata po srednjoeuropskom vremenu.

Bio je to pothvat nevjerojatne složenosti, koji je uključivao kontrolne sobe diljem svijeta, tri geostacionarna komunikacijska satelita (Intelsat I, Intelsat II i ATS-1), preko 1,5 milijuna kilometara kabelske instalacije,  deset tisuća tehničara i programskog osoblja. Koncept programa bio je povezati svijet, pokazati da smo svi dio – našeg svijeta- . Osnovna pravila emisije uključivala su da sve mora biti uživo i da se ne smiju vidjeti političari ili šefovi država. Četiri dana prije emitiranja odustalo je pet zemalja sudionica. Zemlje istočnog bloka prosvjedovale su zbog odgovora Zapada na “Šestodnevni rat” na Bliskom istoku(nešto slično se i danas događa). Ali emisija je nastavljena, s ponudom da se to ponovi s njima – ako ikada zemlje istočnog bloka budu zainteresirane sudjelovati u tome.  Posebna zanimljivost tog programa je bio nastup Beatlesa u živo s skladbom All You Need Is Love . Zanimljiv događaj koji će postupno pokrenuti određene tehnološke inovacije kod distribucije tv signala.

Gledajući iz današnje perspektive, nekadašnje tehnološke mogućnosti su daleko iza nas, te je dostupnost i mogućnost dobave opreme na daleko višoj razini. Doduše, postojanje stručnog osoblja i tehničara je rezerviran za male brojeve, baš kao nekad.

Danas ne morate brinuti o gubitku TV signala i na kraju ćete propustiti svoju omiljenu emisiju. Satelitska televizija omogućila je većini potrošača primanje signala za većinu kanala i mogu gledati što žele. Cijeli postupak uključuje kupnju antene( 60 ili 90cm tanjur) koja se postavlja u vaš dom, a potom povezuje s kućom. Satelitska televizija u vašem domu odgovarat će vam na mnogo načina. Nevjerojatna stvar kod satelitske televizije je da nećete biti ograničeni na ono što gledate, pri tom može te po vlastitom  nahođenju dati kreirati vlastiti antenski sustav koji pokriva više regija. Tako postoji mogućnost posebnog motoriziranog satelitskog sustava za gledanje program s više različitih pozicija. Kvaliteta signala nije upitna, može se gledati u različitim rezolucijama, ovisno o programskim kanalima. Između ostaloga, vrlo bitna stavka je informiranost o nekoj problematici iz više različitih izvora, što u konačnici daje širu sliku i mogućnost proširenih horizonata.

Evo primjera zašto je potrebna satelitska televizija: Za vrijeme Covid pandemije preko tiskanih i raznih elektroničkih medija bilo je previše lažnih  informacija, raznih foto-montaža,  te lažnih izvora informacija. Ljudi su zbog mainstream medija bili prilično ustrašeni. Zahvaljujući prijemu satelitskih  kanala mogao sam razaznati prave od krivotvorenih obavijesti.

Drugi primjer se odnosi na rat u Ukrajini –  u jednom trenutku je stvorena medijska antiruska histerija širih razmjera koju su progutali mnogi vojni analitičari, koji bi trebali imati neovisne izvore informacija i ne ustuknuti pred medijima. Neke video snimke su više puta ponavljane uz dodatak naknadne  obrade slike. Lažno i neuvjerljivo, ali dostatno da šira publika na društvenim mrežama povjeruje u to i teško prihvaća pravu soluciju. U vrijeme nastanka ovog teksta događa se prava propaganda sa strane zapada i Ukrajinskih medija, dostojno Goebbelsa ! Zbog takvog pristupa posjedovanje satelitskog sustava nije luksuz nego nužnost !

 

Završna misao

Posjedovanjem vlastitog satelitskog antenskog sustava korisnik je značajno unaprijedio vlastiti tehnički standard. Osim toga dobitak ide u obliku primanja informacija iz svih kutaka svijeta, njihova relevantnost, izbjegavanja vjerovanja samo jednoj medijskoj strani, širok spektar zabavnog tv i radijskog programa u visokoj kvaliteti, te visoka razina kontinuiranog signala bez gubitaka.

 

Komentari

comments

O Darko Brlečić

Pročitaj i ovo

Televizori s visokom razinom svjetline

Televizori s visokom razinom svjetline kao tehnološki iskorak bez nužne potrebe Zadnjih nekoliko godina smo …

Odgovori