Najvećih svjetskih dobavljača poluvodičke opreme
Naura Technology Group popela se na ljestvici najvećih svjetskih dobavljača poluvodičke opreme 2024., kao vodeći kineski proizvođač alata za čipove koji se priprema za stroža tehnološka ograničenja u SAD-u.
Naura sa sjedištem u Pekingu prošle je godine bila na šestom mjestu među globalnim dobavljačima opreme za proizvodnju čipova prema prihodu, u odnosu na osmo mjesto 2023. kada je prvi put probila ljestvicu vodećih 10 u industriji, prema prošlotjednom izvješću kineske tvrtke za istraživanje poluvodiča CINNO.
Tvrtka koju podupire država, za koju se očekuje da će ostvariti povećanje prodaje od oko 40 posto u 2024., bila je jedina kineska tvrtka među 10 najboljih svjetskih dobavljača opreme za proizvodnju čipova, prema podacima CINNO-a. Nizozemski div ASML Holding na vrhu je tablice, a slijede ga američke tvrtke Applied Materials i Lam Research.
Ukupni prihod 10 najvećih globalnih dobavljača opreme za proizvodnju čipova u 2024. porastao je za 10 posto na oko 110 milijardi USD u odnosu na godinu ranije, pokazalo je izvješće CINNO-a.
Naurin uspon odražava nastojanje Pekinga za većim oslanjanjem na svoje temeljne tehnologije, uključujući poluvodiče, usred strožih trgovinskih ograničenja koja je nametnuo Washington i pojačanih napetosti između dvaju najvećih svjetskih gospodarstava.
Dionice Naure koje kotiraju u Shenzhenu u srijedu su zatvorile neznatno u padu na 442,80 juana (61 američki dolar).
Naura predviđa da će ukupna prodaja u 2024. porasti između 25 posto i 44 posto kako bi dosegla 27,6 milijardi juana do 31,8 milijardi juana, potaknuta otkrićima proizvoda i proširenim tržišnim udjelom, rekla je tvrtka u podnesku u siječnju.
Naura se suočava s povećanim pritiskom nakon što su tvrtka i 140 drugih kineskih organizacija u prosincu dodane na Washingtonov takozvani popis entiteta zbog zabrinutosti za nacionalnu sigurnost.
Prema američkom Ministarstvu trgovine, taj bi potez dodatno umanjio sposobnost Kine da proizvodi poluvodiče s naprednim čvorovima koji se mogu koristiti u tehnologijama s vojnom primjenom.
U to je vrijeme Naura umanjila utjecaj svojeg stavljanja na crnu listu od strane SAD-a, tvrdeći da situacija neće imati značajan utjecaj na poslovanje tvrtke.
Međutim, američka vlada je u siječnju najavila nove trgovinske propise kako bi pojačala tehnološka ograničenja za Kinu. Ta bi pravila u potpunosti blokirala izvoz čipova s umjetnom inteligencijom i povezanih tehnologija kineskim poduzećima.
Globalni lider na tržištu opreme za proizvodnju čipova ASML, u međuvremenu, planira nadograditi svoj centar za “ponovnu upotrebu i popravak” u Pekingu ove godine, prema godišnjem izvješću tvrtke objavljenom ovog mjeseca. Kontinentalna Kina bila je najveće tržište ASML-a, koje je činilo 36,1 posto njegove ukupne prodaje u 2024., pretekavši Tajvan po prvi put, navodi se u izvješću.