Slatka proslava omiljene poslastice
Zamislite savršeno pripremljen wafl: hrskav izvana, mekan iznutra, prekriven šećerom u prahu, preljevom od javorovog sirupa, s čokoladnim namazom ili domaćim džemom. Teško je u potpunosti razumjeti važnost ove poslastice dok je ne probate! Međunarodni dan wafla upravo je prilika da se svi ljubitelji ove slastice okupe i proslave njezin poseban okus.
Povijest Međunarodnog dana wafla
Međunarodni dan wafla potječe iz Skandinavije, gdje je poznat kao “Våffeldagen”. Zanimljivo je da je blagdan nastao iz jezične pogreške: izgovor riječi “Vårfrudagen” (Blagovijest) s vremenom se promijenio i povezao s waflima. Tako su wafli postali neizostavan dio obilježavanja ovog dana u Švedskoj, Norveškoj i Danskoj, a kasnije su ga prihvatile i druge zemlje.
Postoji i druga verzija povijesti prema kojoj se pretpostavlja da je prvi wafl nastao u 13., 14. stoljeću. Autor recepta je nepoznat, a pronađene su samo upute nazvane ‘Le Ménagier de Paris’ koje je napisao jedan Francuz svojoj mladoj supruzi. Ubrzo je ovo jelo postalo omiljeni doručak diljem svijeta, a poslužilo je i kao zamjena za čašice za sladoled. Prodavaču sladoleda u Missouriju je ponestalo čašica za sladoled još 1904., pa je pitao prodavača wafla da mu pomogne. Savio je wafle i koristio ih za posluživanje sladoleda, a upravo tako su nastali korneti.
Alternativni Međunarodni dan wafla, koji se obilježava 24. kolovoza, nastao je u Sjedinjenim Američkim Državama i slavi patentiranje prvog američkog aparata za izradu wafla 1869. godine. Ovaj izum pripisuje se Corneliusu Swarthoutu iz Troyja, New York.
Vrste wafla
Na svijetu postoji mnogo vrsta wafla, koji se međusobno razlikuju i po izgledu, ali i po okusu. Wafli se mogu raditi s različitim vrstama brašna, a osim bijelog pšeničnog brašna, od kojeg se najčešće pripremaju wafli, koristi se i zobeno brašno, brašno od slada (proklijalih žitarica) koje se miješa s mlijekom, kukuruzno brašno, dok se u Engleskoj wafli prave od krumpira.
- Najpoznatiji su briselski wafli, poznatiji i kao belgijski wafli, koji su nešto deblji od običnih wafla jer se rade s kvascem, zbog čega su zračniji i mekši. Briselski wafli su veći wafli, s izraženim izgledom saća, a obično se poslužuju posuti šećerom u prahu, otopljenom čokoladom, šlagom, s jagodama i bananama, posuti orasima, lješnjacima ili bademima.
- Liješki wafli su vjerojatno najstariji wafli na svijetu koji su nastali u Liègeu, a prvi ih je napravio kuhar liješkog kneza. Za razliku od briselskog wafla, liješki wafl je mnogo manji i jede se prstima, poput krafne. Iako sadrži kvasac, njegovo tijesto je mnogo gušće, a poseban okus mu daje karamelizirani šećer. Osim šećera, u liješki wafl često se dodaju i ekstrakt vanilije, kao i cimet.
- Za razliku od belgijskih wafla, američki wafli rade se od tijesta u koje se dodaje prašak za pecivo. Obično se prave za doručak i prelijevaju javorovim sirupom, melasom, medom, otopljenom čokoladom, a pune se svježim voćem ili sladoledom.
- Švedski wafli također se pripremaju bez kvasca, zbog čega su mnogo tanji, a njihova tekstura podsjeća na palačinke. Najčešće se rade u obliku srca i poslužuju se s džemom, svježim voćem, šlagom ili sladoledom.
- Norveški wafli ili Krumkake su vrsta wafla koja u prijevodu znači uvijen kolač. Iako podsjeća na wafl, jer se tijesto peče u specijalnoj pećnici, nakon čega se uvija u male kornete uz pomoć drvenih ili plastičnih kalupa za kornete, krumkake vuku porijeklo od talijanskog wafla – picele. Norveški wafli nemaju oblik saća, već imaju različite crteže ovisno o pećnici, a obično se rade za Božić.
- Talijanski wafli su tradicionalni kolači nalik keksu koji se rade od brašna, jaja, maslaca ili ulja, a obično su začinjeni anisom, ekstraktom vanilije i naribanom korom limuna. Rade se uvijeni kao korneti ili rolice (kanoli), a prave se i ravne različitih oblika. Udubljenja na njihovoj kori ovise o pećnici za pizzelle, a najčešće se spremaju za Božić i Uskrs. Mogu se poput kanola puniti punjenjem od riccota sira i šećerom, ili kremom od lješnjaka. Kada su ravni, talijanski wafli se samo posipaju prah šećerom.
- Honkoški wafli su vrsta wafla koja se često naziva i wafli s mjehurićima, jer svojim izgledom podsjećaju na mjehur. Ova omiljena ulična hrana u Hong Kongu radi se od slatkog tijesta za wafle, koje se peče u specijalnim pećnicama za wafle koji imaju mala udubljenja.
- Engleski wafli s krumpirom su vrsta slanih wafla ili galeta koji se prave od začinjenog instant pirea od krumpira s dodatkom ulja, a najviše podsjećaju na palačinke od krumpira.
- Wafli sa sladom (malt waffle) su vrsta wafla koji se prave s mlijekom pomiješanim s brašnom od proklijalih žitarica (slada), koji im daje karakterističan sladunjav okus.
Wafli na Svjetskoj izložbi u New Yorku
Belgijski wafli postali su popularni u SAD-u 1964. godine na Svjetskoj izložbi u New Yorku, gdje ih je belgijska obitelj Vermersch predstavila američkoj publici. Ovi wafli bili su hrskavi, prozračni i odmah su osvojili srca posjetitelja, prodavajući se u tisućama komada dnevno.
Wafli zaslužuju svoj dan!
Bilo da slavite u ožujku ili kolovozu, jasno je da wafli zaslužuju svoj blagdan. Bilo za doručak, ručak, desert ili međuobrok, oni su slatki užitak koji uveseljava generacije ljubitelja hrane.
Sretan Međunarodni dan wafla!
Autor: Marina Barić