TELEKOMUNIKACIJE
17. svibnja 2026.
Je li Europa napravila povijesnu pogrešku?
Dok Kina s Huaweiom gradi prvu 5G-A pametnu poslovnu mrežu s 700 Mbps i u najgušćim četvrtima, Europa pod pritiskom SAD-a ruši mostove. Cijena? Procjenjuje se na 367 milijardi eura do 2030. i tehnološki jaz koji se možda više nikada neće nadoknaditi.
Dok Europska unija pod sve jačim pritiskom Sjedinjenih Američkih Država uklanja Huawei s tržišta telekomunikacijske opreme, kineski tehnološki div postaje nezaustavljiv lider u 5G-A tehnologiji. U svibnju 2026., Huawei je u suradnji s Qingdao Mobile lansirao prvu 5G-A pametnu poslovnu mrežu u Kini mrežu koja u gusto naseljenim područjima postiže brzine od 700 Mbps i rješava probleme s kojima se operateri diljem svijeta bore godinama . U međuvremenu, studija koju je naručila KPMG procjenjuje da bi EU do 2030. mogla izgubiti čak 367 milijardi eura zbog isključivanja kineske opreme . Postavlja se pitanje koje sve više analitičara postavlja: Je li Europa napravila povijesnu tehnološku pogrešku?
Što Europa gubi? 367 milijardi eura i više od toga
Prema studiji koju je provela KPMG za Kinesku EU trgovinsku komoru, ekonomske posljedice isključivanja Huaweija i ZTE-a iz europskih mreža bit će katastrofalne. Procjenjuje se da će Njemačka izgubiti više od 170 milijardi eura, Francuska oko 46,3 milijarde eura, a Italija gotovo 36,5 milijardi eura.
Od čega se sastoji gubitak?
- Zamjena postojeće opreme: Skupo i dugotrajno uklanjanje Huaweijeve infrastrukture
- Skuplje alternative: Ericsson i Nokia su tehnološki inferiorniji i skuplji
- Kašnjenje u implementaciji: Europa će 5G-A dobiti godinama nakon Kine
- Gubitak konkurentnosti: Njemački izvoznici već osjećaju posljedice
Huawei je već pobjegao: 5G-A i 6G patentna dominacija
Dok Europa raspravlja o politici, Huawei već gradi budućnost. U Qingdaou je postavljena prva 5G-A pametna poslovna mreža koja pokriva ključna urbana područja uključujući prepune trgove, turističke zone i poslovne četvrti. Rezultat je 700 Mbps čak i u špici, uz potpunu eliminaciju prekida i kašnjenja.
🏆 Huaweiove tehnološke prednosti:
- 6-12 mjeseci ispred Ericssona – prema procjenama analitičara
- Globalni tržišni udio: 22% – ispred Nokie (13%) i Ericssona (11%)
- 15,7% 6G patenata – lider u utrci za sljedeću generaciju
- Godišnja ulaganja u R&D: 15 milijardi dolara
“Bolji i jeftiniji” što operateri zapravo kažu
Anonimni izvršni direktor jednog od europskih mobilnih operatera izjavio je za AFP: “Huawei je danas skuplji od svojih rivala, ali je ujedno i mnogo bolji. U kvaliteti mrežne opreme znatno su odmakli od svojih europskih konkurenata.” Drugi izvori potvrđuju da je Huawei između šest mjeseci i godinu dana ispred Ericssona u 5G tehnologiji, dok je Nokia još dalje iza.
Victor Marcais, stručnjak za telekome iz Roland Berger konzultantske kuće, izjavio je: “Mnogi se žele kloniti Kineza, ali oni su trenutno najnapredniji u ovom području. Huawei je u posljednjih nekoliko godina prešao s ‘jeftine opcije’ na lidera u 5G-u.”
EU raskol: Politika protiv zdravog razuma
Unatoč jasnim ekonomskim i tehnološkim argumentima, Europska komisija je u siječnju 2026. predložila izmjene Zakona o kibernetičkoj sigurnosti koje bi omogućile potpuno isključivanje Huaweija i ZTE-a iz europskih mreža.
Raskol unutar EU:
- Njemačka: Deutsche Telekom upozorava da bi Europa bez Huaweija zaostala 2 godine za Kinom i SAD-om
- Francuska: Bouygues Telecom i SFR već testiraju Huaweiovu opremu iako pod pritiskom
- Španjolska: Htjela surađivati s Huaweiom, ali odustala pod pritiskom
5G-A i AI: Agentic Internet era počinje – bez Europe?
Na MWC Barcelona 2026., Huawei je najavio da ulazimo u “Agentic Internet era” eru u kojoj će mreže povezivati ne samo ljude, već i stotine milijardi AI agenata . Ovo je tržište vrijedno 10 trilijuna dolara u sljedećem desetljeću. A Europa? Ona će ga promatrati s margine.
Li Peng, viši potpredsjednik Huaweija, izjavio je na MWC-u: “Ove godine ulazimo u Agentic Internet eru. Mreže više neće povezivati samo ljude povezivat će stotine milijardi agenata.” Huawei već implementira AI-centrične mreže koje prepoznaju korisničke potrebe i dinamički dodjeljuju resurse nešto što europski operateri tek sanjaju.
Što to znači za europske građane?
Posljedice političkih odluka već su vidljive, a bit će sve gore:
- Sporiji internet u gradovima – posebno na mjestima s velikom gustoćom korisnika (trgovi, stadioni, zračne luke)
- Više cijene mobilnih usluga – operateri će troškove zamjene prenijeti na korisnike
- Kašnjenje novih tehnologija – 5G-A, AI mreže, autonomna vozila – Europa će ih dobiti godinama nakon Kine
- Gubitak konkurentnosti europske industrije – njemački izvoznici već osjećaju posljedice
Povijest će, čini se, zapamtiti odluku Europe da pod pritiskom SAD-a izbaci Huaweija kao jednu od najskupljih tehnoloških pogrešaka. Dok Kina s Huaweiom gradi mrežu budućnosti 5G-A koja već danas rješava probleme koje Europa tek treba prepoznati Europska unija troši milijarde na zamjenu opreme i gubi dragocjeno vrijeme. 367 milijardi eura gubitka do 2030. samo je početak. Prava cijena bit će tehnološka ovisnost i gubitak konkurentnosti u eri umjetne inteligencije i agentičkog interneta. Pitanje više nije “je li Europa napravila pogrešku?” pitanje je “hoće li je ikada moći popraviti?”
Izvori: Huawei Central, IT之家, KPMG studija za Kinesku EU trgovinsku komoru, AFP, Zaobao, Roland Berger, MWC Barcelona 2026.
Sat-Multimedia & IT portal Satelitska-IPTV-Multimedija od 2006
