27 travnja, 2025 9:13 pm

Digitalno odrastanje

Kako zaštititi djecu od opasnosti interneta

Digitalna revolucija značajno je promijenila način života i komunikacije, a internet je postao sastavni dio svakodnevnog života. Djeca, koja su od malih nogu izložena tehnologiji, često se susreću s opasnostima internetskog svijeta, ali istovremeno imaju mogućnost učiti, zabavljati se i razvijati svoje vještine. Roditeljima i odgajateljima se nameće odgovornost osigurati da djeca koriste internet na siguran i zdrav način.

Opasnosti interneta za djecu

Internet nudi brojne prednosti, ali istovremeno nosi i određene rizike, posebno za djecu koja još nemaju razvijene sposobnosti da prepoznaju prijetnje i da se nose s njima.

Seksualni sadržaj i pornografija

Iako se mnoge web stranice nastoje zaštititi od neprimjerenog sadržaja, djeca mogu naći neprimjereni sadržaj jednostavnim pretraživanjem. Ovaj sadržaj može imati dugoročne psihološke posljedice na djecu, oblikujući njihov pogled na spolnost i odnose.

Cyberbullying (sugestivno zlostavljanje putem interneta)

Djeca su često izložena nasilju na internetu putem društvenih mreža, chatova i igrica. Cyberbullying može imati ozbiljne posljedice na emocionalno stanje djeteta, uzrokujući anksioznost, depresiju pa čak i samoubojstva u najgorim slučajevima.

Privatnost i sigurnost podataka

Na internetu djeca često dijele osobne informacije ne shvaćajući ozbiljnost njihovog dijeljenja. Korištenje društvenih mreža, besplatnih aplikacija ili igrica može dovesti do krađe identiteta ili online prijetnji.

Ovisnost o internetu i igrama

Ovisnost o video igrama ili internetu može uzrokovati smanjenje socijalnih vještina, loše navike spavanja, a također može dovesti do fizičkih problema poput problema s vidom, bolova u leđima i pretilosti.

Manipulacija i dezinformacije

Djeca su osjetljiva na manipulacije i dezinformacije koje mogu naići na internetu. To uključuje propagandu, fake news, teorije zavjere i druge oblike manipulacije koji mogu oblikovati njihova uvjerenja na štetan način.

Preporuke za provođenje vremena na internetu prema dobi

Razumijevanje dobnih specifičnosti djece ključan je faktor u odgoju u digitalnom dobu. Svaka dobna skupina zahtijeva različite pristupe i nadzor.

  1. Bebe i djeca do 3 godine

Za najmlađe, preporuča se minimalno izlaganje tehnologiji. Ako roditelji koriste tehnologiju, to treba biti u obliku zajedničkih aktivnosti, kao što je gledanje edukativnih videa, uz stalnu interakciju i objašnjavanje sadržaja. U ovoj dobi, fizička aktivnost, socijalizacija i igra na otvorenom mnogo su važniji za razvoj djeteta od tehnologije.

  1. Predškolska djeca (3-6 godina)

Djeca ove dobi trebaju maksimalno 1 sat dnevno provedeno uz ekrane, a sadržaj koji konzumiraju treba biti edukativan i prikladan njihovoj dobi. U ovoj fazi važno je stvoriti temelje za pravilnu uporabu tehnologije i razgovarati o osnovama sigurnosti na internetu, kao i o tome da uvijek trebaju reći roditeljima ako naiđu na nešto što im je neugodno ili zastrašujuće.

  1. Školska djeca (7-12 godina)

Djeca u ovoj dobi mogu koristiti internet za učenje, zabavu i komunikaciju s prijateljima. Međutim, potrebno je usmjeriti ih na sigurno korištenje društvenih mreža i web stranica, a vrijeme provedeno pred ekranom treba biti ograničeno na 1 do 2 sata dnevno. Osim toga, roditelji trebaju biti upoznati sa sadržajem koji djeca konzumiraju i redovito razgovarati o mogućim prijetnjama.

  1. Tinejdžeri (13-18 godina)

Tinejdžeri uče koristiti internet kao alat za učenje, zabavu i međusobnu komunikaciju. U ovoj dobi, roditelji trebaju voditi računa o tome koje informacije dijele na društvenim mrežama, te razgovarati o opasnostima cyberbullyinga, sextinga i drugih prijetnji. Tinejdžerima treba dati više slobode u korištenju interneta, ali uz stalnu podršku i nadzor. Preporučuje se uvođenje obiteljskih pravila vezanih uz vrijeme provedeno na internetu i upotrebu tehnologije.

Savjeti za roditelje i odgojitelje

Postavite jasna pravila: Definirajte koliko vremena dijete može provoditi pred ekranima, koje vrste sadržaja su prihvatljive i koje su posljedice nepoštivanja tih pravila.

Budite uzor: Djeca će vjerojatno oponašati ponašanje odraslih, pa je važno da roditelji također usmjere svoj vlastiti odnos prema tehnologiji.

Obrazujte ih o sigurnosti: Naučite djecu kako prepoznati opasne situacije na internetu, kako zaštititi osobne podatke i kako reagirati na nepoželjne situacije.

Potaknite fizičke aktivnosti i socijalizaciju: Važno je da se djeca ne ograniče samo na digitalni svijet. Potaknite ih na sport, igre na otvorenom i druženje s prijateljima izvan internetskog okruženja.

Zaključak

Odgoj djece u digitalnom dobu zahtijeva pažljiv pristup koji balansira prednosti tehnologije s njezinim potencijalnim opasnostima. Osiguranje sigurnog digitalnog okruženja, postavljanje jasnih smjernica, te održavanje otvorene komunikacije o opasnostima interneta ključni su za zdrav razvoj djece u ovom tehnološki naprednom dobu.

Autor: Marina Barić

O Marina

Pročitaj i ovo

Upravljanje dugovima: Kako se osloboditi financijskog stresa

Za mnoge ljude, dugovi predstavljaju jedan od najvećih izvora financijskog stresa. Bilo da se radi …