29 ožujka, 2024 3:11 pm

Razotkrivanje četiri najčešća mita o 4K TV-ima

ultra hd 4k

Približavanjem blagdana raste broj atraktivnih ponuda i popusta koje je nemoguće ignorirati. Televizori svakako nisu izuzetak i mnogima je novi TV visoko na listi želja. No, ako želite procijeniti je li zaista riječ o povoljnoj kupnji ili vas pokušavaju nasamariti, potrebno je razumjeti suvremene tehnologije i značajke.

Jedan od najspominjanijih termina svakako je 4K ili kako ga još zovu Ultra HD ili UHD, ovisno o tržištu. 4K zapravo znači da televizor može prikazati detalje slike kao nikad dosad (oznaka 4K dolazi od prvog broja razlučivosti 4096 x 2160). Ova tehnologija na tržištu već sad raste nevjerojatnom brzinom pa tako istraživanje Strategy Analyticsa predviđa njenu prisutnost u polovici američkih domova do 2020. godine.

Međutim, među potrošačima još uvijek postoje brojni mitovi i nerazumijevanja o tome što 4K stvarno jest. Razotkrivamo zato četiri najčešća mita kako bismo vam pomogli da napravite odluku o blagdanskoj kupnji 4K TV modela koji je upravo za vas.

Satelitska antena + 4K(ultraHD) televizor pružaju Vam užitak gledanja televizije i UHD sadržaja koji je pri tome sasvim besplatan.

Mit #1: „4K televizori su preskupi“

LG UF680Cijene 4K TV-a pale su dramatično u posljednjih godinu dana jer proizvodnja sazrijeva i sve se više igrača uključuje. Na najvećem tržištu televizora na svijetu, u SAD-u, moguće je pronaći mnoge 4K televizore za manje od tisuću dolara, što je jeftinije od nekih high-end Full HD modela. Danas svaki veliki proizvođač televizora ima 4K modele u svom portfelju, a kineski brandovi neprestano guraju cijene na niže. S druge strane, LG je prvi u industriji napravio 4K OLED televizor koji kombinira prednosti Ultra HD-a s nevjerojatnom kvalitetom slike stvarajući time potpuno novu kategoriju u kućnoj zabavi. Doduše, 4K OLED TV-i mogu se još uvijek smatrati skupima, no znakovito je da je cijena OLED televizorima pala za nevjerojatne dvije trećine otkad ih je LG prvi predstavio prije tri godine. Danas se tako i na hrvatskom tržištu mogu pronaći LG-evi modeli UHD televizora po cijeni od nekih 5.000 kuna (model LG 43UF680V) do oko 15.000 kuna (model LG 55UF950V).

Mit #2: „Nema 4K sadržaja“

Ne tako davno morali smo ići do videoteka kao bismo unajmili film za gledanje na videorekorderu. U to vrijeme vlasnici DVD-a prigovarali su da većina holivudskih hitova nije dostupna za reprodukciju na njihovim modernim playerima. Nakon toga se slično dogodilo s vlasnicima Blu-raya, a u posljednje vrijeme s videom na zahtjev. Ono što je zajedničko kod svih tih formata jest činjenica da su ih u početku filmski studiji sporo usvajali.

Međutim, kod streamanja videa, pružatelji sadržaja više ne moraju odlučivati između formata jer se sve svodi samo na propusnost. Pružatelji takvih usluga, kao što su Netfix ili Amazon Prime, već nude 4K sadržaj, jednako kao i YouTube. Osim televizijskih serija i filmova, pružatelji usluga stvaraju i svoj vlastiti sadržaj pa je kod Netflixa 4K sadržaj zastupljen oko 20% u njihovom katalogu izvornog sadržaja.

Povezivanjem 4K televizora sa satelitskom antenom “samo” na jednu satelitsku poziciju ASTRA 19,2 E možete pratiti pet nekodiranih Ultra HD programa, više na LINK-u

Mit #3: „Više piksela znači bolja slika“

LG UF680_1Pikseli i njihovi podpikseli uobičajene su mjerne jedinice kada se govori o kvaliteti TV zaslona. No, oni su tek naivna definicija kvalitete TV slike jer se zanemaruje činjenica da razlučivost nije definirana brojem podpiksela na zaslonu. Svaki profesionalac će vam reći da su, kao i kod digitalne fotografije, pikseli samo dio priče i obično ne najvažniji, pa većina TV stručnjaka odbacuje ‘brojanje točkica’ kad opisuju kvalitetu slike televizora. Profesionalci prosuđuju kvalitetu TV zaslona njegovom sposobnošću prikaza linija i praznina slike koje sadrže svjetlinu, kontrast i elemente boje. Kod 4K televizora, razlučivost se definira kao 3.840 x 2.160. Kod jedne specifične 4K TV arhitekture (one LG Electronicsa) dodan je bijeli podpiksel svakom crvenom/zelenom/plavom pikselu kako bi prikaz bio što svjetliji. Dakle, umjesto da bude ograničen tradicionalnim aranžmanom od tri boje, RGBW tehnologija implementira četiri sekvencijalne kombinacije: RGB, WRG, BWR i GBW. RGBW konfiguracija omogućava 4K televizorima stvaranje svjetlije slike u odnosu na RGB televizore koristeći istu količinu energije ili jednako svijetle slike s manje utrošene energije. Zato sljedeći put kada vidite da neki proizvođači tvrde da RGBW nije pravi 4K, znat ćete da je riječ o marketinškom zamagljivanju očiju.

Mit# 4: „8K je već iza ugla“

U listopadu, Sharp počeo oglašavati prvi na svijetu komercijalno dostupan 8K televizor. 85-inčni televizor košta preko 130.000 američkih dolara i namijenjen je poslovnim korisnicima koji mogu kreirati vlastiti 8K sadržaj. Drugim riječima, 8K TV namijenjen ‘običnim’ potrošačima, kao i dostupan 8K sadržaj, još su godinama daleko. Industrijski analitičar IHS predviđa da ćemo globalnu prodaju 8K televizora vidjeti tek pred Olimpijske igre u 2020. u Japanu. Čak i tad, ne očekuje se da će prodaja premašiti više od milijun jedinica. U sadašnjem trenutku, 8K jednostavno nije izvediva opcija.

Komentari

comments

O Andrija Jovićević

Glavni i odgovorni za ovaj sajt. Radi s puno ljubavlji i entuzijazma

Pročitaj i ovo

Projektori – Izvorna razlučivost u odnosu na podržanu razlučivost

Mnogi se potencijalni korisnici pitaju što je važnije za projektor. Za projektore, razlučivost je ključni …